Podszerstek – co to jest, jak go wyczesać i które rasy go nie mają?

Wiele właścicieli zwierząt często zadaje sobie pytanie co to jest podszerstek u psa. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że niektóre rasy psów podszerstek posiadają, a niektóre nie. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta – podszerstek to po prostu specjalna warstwa sierści, która zapewnia psu izolację od niesprzyjających warunków środowiska chroniąc go przed wpływem wiatru czy niskiej temperatury. Zewnętrzną warstwę sierści stanowi tak zwany włos okrywowy – może być lśniący i gładki lub szorstki i kręcony, w zależności od charakterystyki danej rasy. Zadaniem włosa okrywowego jest powierzchowna ochrona ciała psa przez wilgocią i innymi zanieczyszczeniami ze środowiska. Pod włosem okrywowym leży natomiast warstwa izolacyjna, czyli właśnie podszerstek. Można go łatwo uwidocznić rozchylając włos okrywowy. Podszerstek ma inną strukturę włosia – jest puszysty i miękki, a zazwyczaj ma także nieco inny kolor niż włos okrywowy.

 

Jak sprawdzić czy pies ma podszerstek?

Wystarczy rozchylić pasma sierści, na przykład w okolicy grzbietu, i uwidocznić leżący pod nimi inny rodzaj włosia. Jeśli po rozchyleniu włosa okrywowego widoczna jest tylko różowa lub pigmentowana skora – to znak, że dany pies pozbawiony jest podszerstka. Obecność lub brak podszerstka to cecha rasowa, dlatego decydując się na psa z hodowli, jeszcze przed zakupem wiadomo, czy dana rasa będzie posiadała podszerstek. To właśnie podszerstek w głównej mierze wpływa na objętość linienia, czyli wypadania sierści szczególnie w okresach przejściowych pór roku. Z oczywistych względów psy nieposiadające podszerstka będą liniały znacznie mniej. Zwiększone wypadanie sierści to niekorzystna sytuacja dla alergików, którzy są wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Uważa się, że najbardziej alergizująca jej ślina psa, a nie jego włosie. Ale mimo wszystko, jeśli pies linieje intensywnie, to wraz z włosiem do środowiska trafiają ogromne ilości złuszczonego naskórka, który także może wpływać negatywnie na samopoczucie alergików. Koniecznie sprawdź jakie rasy będą najlepsze dla alergików.

Jak wyczesać podszerstek u psa?

Jak wyczesać podszerstek u psa?

Regularne wyczesywanie podszerstka to bardzo ważna rzecz, którą powinien robić każdy właściciel, aby zapobiec samoistnemu wypadaniu sierści. Dzięki temu w domu nie będą gromadziły się kołtuny wypadniętej sierści, a alergicy będą czuli się znacznie lepiej, gdy w powietrzu nie będzie drobinek alergenów ze skóry psa. Zabieg powinien być przeprowadzany jak najczęściej, a w okresie linienia może pies może wymagać nawet i codziennego wyczesywania. Wiosna i jesień to okres, w którym psy linieją z największą częstotliwością. To wtedy zachodzi wymiana sierść letniej na zimową i odwrotnie. Niestety niektóre psy mogą intensywnie linieć przez cały rok niezależnie od miesiąca. Dlatego też częstotliwość wyczesywania podszerstka należy dopasować indywidualnie do zwierzęcia, ponieważ każdy pies jest inny i z inną częstotliwością będzie gubił sierść.

Do zabiegów pielęgnacyjnych należy przyzwyczajać psa już od pierwszych momentów w nowym domu. Każdy zabieg pielęgnacyjny powinien być przeprowadzany w przyjaznej atmosferze, a pies powinien być każdorazowo nagradzany ulubionym smakołykiem za grzeczne i posłuszne zachowanie. Im wcześniej i częściej właściciel będzie przyzwyczajał psa do np. obcinania pazurów czy szczotkowania zębów tym lepsze da to efekty. Dzięki temu dorosły pies będzie posłusznie i spokojnie znosił wszystkie wykonywane przy nim zabiegi pielęgnacyjne, dzięki czemu będą one przebiegały szybko i przyjemnie, zarówno dla właściciela jak i psa. Tak samo sprawa wygląda z wyczesywaniem podszerstka. U młodych psów dziecięcia sierść wygląda nieco inaczej ni u psów dorosłych, a podszerstek u szczeniaka może być bardzo rzadko lub jeszcze mógł się nie pojawić. Nie znaczy to jednak, że wyczesywanie można odłożyć w czasie do momentu osiągnięcia przez psa dorosłości, gdy wykształci już dorosłą okrywę włosową. Im wcześniej szczenię doświadczy zabiegu jakim jest wyczesywanie podszerstka, tym spokojniej będzie go znosiło gdy już pojawi się taka potrzeba w jego dorosłym życiu.

Prawidłowa pielęgnacja sierści psa składa się z trzech etapów, jakimi jest wyczesywanie podszerstka, szczotkowanie włosia okrywowego oraz kąpiele w razie potrzeby. Dzięki wyczesywaniu podszerstka i szczotkowaniu włosia usuwa się nie tylko wypadniętą sierść, ale także nagromadzone w niej zanieczyszczenia, które w dużej ilości mogą działać drażniąco na delikatną skórę psa. Aby wyczesać podszerstek niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia, jakimi są:

  • Szczotka do podszerstka, która posiada zagęszczone igiełki, które mogą one być ostro zakończone. Najlepsze efekty daje wyczesywanie podszerstka blisko skóry, dlatego należy uważać, aby nie zranić nimi skóry psa i nie spowodować bólu i podrażnień.
  • Zgrzebło – sprawdza się zarówno do wyczesywania podszerstka jak i rozplątywania kołtunów. Dzięki gumowej, wyprofilowanej rączce wygodnie leży w dłoni, dzięki czemu zapewnia właścicielowi znaczną precyzję ruchów i zapobieganie ślizganiu się zgrzebła podczas wyczesywania.
  • Furminator – dzięki specjalnej budowie umożliwia wyczesywanie podszerstka bez uszkodzenia włosa okrywowego. Furminator nada się również dla kotów!

Podczas wyczesywania podszerstka należy pamiętać, żeby prowadzić narzędzie od głowy do zadu psa, nigdy odwrotnie. Należy wykonywać krótkie ruchy, a pojawiającą się sierść można ściągać ręką. Zabieg najlepiej wykonywać na dworze, ponieważ podczas zabiegu wyczesywana jest ogromna ilość sierści. Właściciele często są zaskoczeni, że aż tyle nadprogramowego włosia posiadał ich pies. Należy także unikać wyczesywania zwilżonego podszerstka, ponieważ będzie to znacznie utrudnione. Wilgotny włos będzie przyklejał się do włosa okrywowego, narzędzia i rąk właściciela, przez co zabieg będzie bardziej uciążliwy i czasochłonny. Niekiedy warto rozdzielić zabieg na dwa razy, jeśli jest to zbyt uciążliwe dla pupila. Psy zazwyczaj dobrze znoszą zabiegi wyczesywania, szczególnie jeśli zostały do nich przyzwyczajone w dzieciństwie. Najlepszą motywacją do posłuszeństwa są jednak pyszne smaczki, w które zawsze powinien być zaopatrzony właściciel.

Wyczesywanie podszerstka to idealna okazja, aby dokładnie obejrzeć skórę psa w poszukiwaniu jakichkolwiek patologicznych zmian. Podczas zabiegu przypadkowo znaleźć można guzki lub krostki, nie mówiąc już o pasożytach zewnętrznych. Pchły i kleszcze szczególnie ciężko jest znaleźć na puchatym psie z uwagi na grubą warstwę podszerstka. Jeśli tylko właściciel zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany lub pasożyty to wskazana jest jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii.

Które rasy nie posiadają podszerstka?

Psy, które posiadają szczególnie gęsty podszerstek to zazwyczaj psy ras pierwotnych, które w przeszłości wykorzystywane były podczas polowań czy do stróżowania zwierząt gospodarskich w niekorzystnych warunkach środowiska. Z tego względu podszerstka należy spodziewać się przede wszystkim u malamutów, husky czy berneńskich psów pasterskich.

Jeśli właściciel poszukuje psa, który podszerstka mieć nie będzie to powinien zainteresować się np. charcikiem włoskim czy chartem afgańskim. Brakiem podszerstka charakteryzują się też pudle, maltańczyki i wszelkie teriery. Zazwyczaj rasy nieposiadające podszerstka cechują się miękkim włosiem bądź jego zupełnym brakiem. Z tego powodu grzywacz chiński czy nagi pies meksykański w żadnym wypadku nie będą posiadały podszerstka. Inaczej wygląda sprawa z kundelkami, których kombinacji genów nigdy nie można prześledzić – ich włos trzeba po prostu obejrzeć.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Trymowanie psa – co to jest i czym różni się od strzyżenia?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *